Mahmut Türkmenoğlu Milletvekili Seçildikten Sonra Bademler Halkına Yazdığı Mektup

Mahmut Türkmenoğlu Milletvekili Seçildikten Sonra Bademler Halkına Yazdığı Mektup

Türkiye’de kooperatifçiliğin örgütlenmesinde büyük uğraşı vermiş, ismi bütün Türkiye’de kooperatiflerce bilinen kooperatifimiz kurucusu ve müdürü Sayın Mahmut TÜRKMENOĞLU İzmir’de liste başı olarak Milletvekili seçilmiştir.

14 Ekim 1973 seçimlerinde İzmir’de 9 Milletvekili çıkaran C.H.P. bu seçimlerde 185 Milletvekili çıkararak ekseriyeti sağlamış ve iktidara gelme imkânı elde etmiştir.

Sayın TÜRKMENOĞLU ve CH.P. İktidarından kooperatifçiliği ana gaye edindiğinden, kooperatifimize ve tüm kooperatifçiliğe çok geniş olanaklar sağlayacağına inanmaktayız.

Sayın Türkmenoğlu’na yeni görevinde başarılar dileriz.

TURKMENOĞLU’NUN MEKTUBU…

Kooperatifimizin kurucusu Mahmut Türkmenoğlu Milletvekili seçilerek yeni görevine başlamak üzere Ankara’ya giderken ortaklarımıza hitaben bir mektup yazmıştır.

Türkmenoğlu’nun mektubunu sunuyoruz:

“Sevgili ortak arkadaşlarım;

Size bu mektubumu sevinç ve üzüntüyle karışık duygular içinde yazıyorum.

Sevinçliyim; zira kooperatifçilikle köy ve yurt kalkınmasının gerçekleşeceğine inanmış bir kimse olarak, bu inancımı Türkiye Büyük Millet Meclisinde de savunabilme olanağına kavuşmuş olduğum için sevinçliyim. Kooperatifçiliği kalkınma politikasının temeli kabul eden ve 14 Ekim 1973 seçimlerinde en fazla oy alarak iktidar olma imkanını sağlamış olan C.H.P. sinin İzmir Milletvekili olarak, Kooperatifçilikle kalkınma konusundaki görüşlerimizi bir ölçüde devlet yönetimine de katılarak uygulama olanağı bulacağımız için sevinçliyim.”

KOOPERATİFİNİZ DEĞERLI ELLENDEDİR…

“Bu sevinç duygularıma karışan üzüntümü sizler de tahmin etmişsinizdir sanırım. 12 yıldır kuruluşuna ve gelişimine emek verdiğim, Türkiye’de köy kesiminde en güçlü ve örnek olan Kooperatifimizin başlanmış büyük yatırmalarını tam olarak tamamlayamadan Ankara’ya gitmek zorunda kaldığım için üzülüyorum. Ancak Kooperatifimizin, yatırımlarının büyük kısmını gerçekleştirmiş olması, eski bazı kırgınlıkları bir yana iterek Kooperatifinizin yönetiminde görev alan eski ve yeni inançlı yöneticilerin işe eskiden olduğundan daha sıkı sarılmış bulunmaları ve kendisinden çok şeyler beklediğimiz, bilgi, tecrübe ve çalışkanlığı ile Kooperatifinize büyük hizmetler vadeden yeni müdürümüz Veli KAYMAK ve onunla birlikte çalışmaya başlamış bulunan tüm Kooperatif personelinin ve her zaman kooperatifimizle iftihar eden, ona hiçbir yardım ve desteği esirgemeyen siz değerli ortaklarımızın varlığı, bu büyük eserin geleceğine umutla bakmama yetmekte ve benim için en büyük teselli kaynağı olmaktadır.”

ÇALIŞMALARIMIZ BALTALANDI…

Aziz ve sevgili kardeşlerim… Şimdiye dek çoktan tamamlanıp ve üretime geçip kâr getirir duruma gelmesi gereken ürünlerimiz, Türkiye’nin bugüne kadarki bozuk düzeni içinde çeşitli çıkar çevrelerince baltalanmış ve gelişmesi durdurulmak istenmiştir. Geçen yıl sonuna kadar gönderilmesi gereken 280 kişilik kontenjanımızdan bugüne kadar ancak 140 kişilik gönderilmiştir. 10 aydan beri etmemiz gereken bazı sera havalandırma malzemeleri döviz müsaadesinin çıkarılmaması nedeniyle, bugüne kadar geciktirilmiştir. Bir yandan işin geciktirilmesi, bir yandan da yurt dışına giden yeni ortaklarımızdan geleceği hesaplanan öz kaynağın, ortaklarımızın gidişinin gecikmesinden dolayı gelemeyişi nedeniyle Kooperatifimiz çok sıkıntılı günler yaşamıştır.

Bugün ise durum tamimiyle değişmiş ve Akgünlerin gelişi ufukta görülmüştür. Önümüzdeki 4-5 aylık dönem içinde bütün güçlükleri yenmiş ve yarınlarımızın garantisi ve aynı zamanda yüzümüzün akı olacak bu büyük eseri, tüm haşmetiyle tamamlamış olacağız… Bu arada, eserin gerçek sahibi olan bizlere de maddi, manevi çeşitli görevler düşmektedir elbette.

Ankara’da Kooperatifçi ve halkçı yeni iktidarın bir sorumlusu olarak, önümüzdeki her türlü engellin kaldırılmasını sağlamak ve hazırlıkları tamamlanmış olan 140 kişinin süratle gönderilmesi ve döviz müsaadesi alınmış olan malzemelerin, gümrük vergisi muafiyetini uygulatarak bir an önce ithalin gerçekleştirilmesi benim görevim olacak. Ortağımız Halil YAKICIOĞLU Almanya’daki işlerimizi takip edecek, makinalarımızı gönderecek. Seraların montajın tamamlamak üzere Alman Montör bu ay sonunda bir kısım makina ile buraya gelmiş olacak. Yönetim Kurulu, Müdürümüz ve personelimiz de hızlı bir çalışma ile buradaki işleri tamamlayacaklar, ben de en az 15 günde bir Ankara’dan buraya gelip işlerin gidişini takip edeceğim.

DESTEĞİNİZE MUHTACIZ…

Bu hızlı çalışma içeresinde elbette ki bir kısım paraya da ihtiyacımız var ve olacaktır. Sizler gücünüzün elverdiği ölçüde kooperatifimizin çalışmasına katkıda bulunacaksınız. Kooperatife taahhüt borcu olsun veya olmasın her ortağımızdan bu desteği şahsen beklemekteyim. Bu maddi desteğin miktarı sizin gücünüze göre olacaktır elbette. Önce kooperatife taahhüt ve diğer şekilde borcu olan ortaklarımız bu borçları ne yapıp yapacak ve en kısa zamanda ödemiş olacaklardır. Durumu müsait olan ortaklarımız da ileriki aylarda ödeyecekleri taahhütleri peşin olarak ödemenin yolunu arayacaklardır. Ayrıca birikmiş parası olan ortaklarımız senet ve normal banka faizi karşılığı kooperatiflerine 3-4 aylık ödünç para vererek yardımcı olacaklardır. Taahhüt borcu olsun veya olmasın bu hızlı çalışmamıza her ortağımızın en az 1000.- TL. ödeyerek katılmalarını ben şahsen bekliyor ve rica ediyorum. Hepimiz inanç içinde güç birliği yapmakla tüm sorunlarımızı kısa zamanda çözerek başarıya ulaşacağız.

Sizlerden ayrıca burada çalışanlara şevk verecek, güç katacak ve neticeye bir an önce ulaşılmasını sağlayacak mektuplar yazarak, birbiriniz bu çağrımıza katılmak üzere ikna ederek manevi yönden de yardımcı olmanızı bekliyorum.

Yurt dışından ve yurt içinde güçlükle yarınını garanti altına almaya çalışan siz fedakâr ortaklarımızla birlikte kalkınma uğraşında bulunan Türkiye’mize emeği ve alın teri ile güç katan tüm kardeşlerimize çok geniş imkanı da birlikte getiren Türkiye’deki yeni yönetimin bir sorumlusu olarak sizlere Akgünleri müjdeler sağlık ve sağlık içinde huzurlu çalışmalar, bol kazançlar ve mutlu yarınlar dilerim. Yurt içinde ve yurt dışında, benden bekleyeceğiniz her türlü sorunların çözümünde hizmetinizde olduğumu bildirir selam, Sevgi ve saygılarımı kabulünü rica ederim.

Mahmut TÜRKMENOĞLU

İzmir Millet Vekili

Yorum ekle

Your email address will not be published.