Pulluksuz Tarım (No Tillage)

Pulluksuz Tarım (No Tillage)

Kirazlı köyünde Nihat Fırat ın kiraz bahçesi. Sekiz yıldır sürüm yok. Sadece ilkbahar ve sonbaharda otlar biçilip bırakılıyor. Bir malç tabakası oluşmuş. Toprakta solucan var. Sürüm masrafları çepte kalıyor. Malç suyu tutuyor. Sürüm olmadığından yüzeysel kökler kopmuyor. Ağaçlar daha sağlıklı. Karbon emisyonu azalıyor. Toprak daha çok organik madde ve besin yutuyor. Gübre verirken bitkinin dış ceperinin iz düşümünde çember şeklinde bir şerit işleniyor ve buraya hayvan gübresi uygulanıyor.

Agroekolojinin en önemli uygulamalarından olan pulluksuz tarım (no tillage) büyük yarar sağlıyor. Mazot fiyatlarının artışından çok az etkilenmiş oluyoruz. Ekonomik ve ekolojik krizden böyle kurtulacağız. Tarla bitkilerinde bile pulluksuz tarım başarılı oluyor. Tabii bazı önlemler gerekiyor. Otomatik başarı yok. Ülkemizde de tarla Bitkilerinde hatta sebze üretiminde başarı elde edenler var. ABD eyaletlerinin bazılarında pulluksuz tarım oranı %40′ ulaştı.

Mazota destek vermek uzun vadede daha kötüye götürür. Sadece kısa bir sürede uygulanabilir. Devlet ve belediyeler asıl desteğini agroekolojinin yayılmasına yapmalılar. Çiftçi eline geçen ürün fiyatlarının yükselmesi için üretim kooperatifleri, gıda grupları, tüketici kooperatifleri yoluyla doğrudan tüketiciye ulaşmak gerek.

Yorum ekle

Your email address will not be published.